Auto Gaz Szczecin
Peugeot Szczecin
Twój Auto Serwis Szczecin
Stacje Kontroli Pojazdów Szczecin

Warto wiedzieć

Pompowanie opon azotem

Pompowanie opon samochodowych azotem staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. W krajach europy zachodniej ta technologia jest bardzo popularna. Swoje początki ma w sportach motorowych, a po raz pierwszy zastosowano w pojazdach formuły 1. Do zalet pompowania kół azotem można zaliczyć:

 • stabilność ciśnienia w ogumieniu bez względu na temperaturę opony.
 • Lepsze trzymanie się opony na zakrętach
 • Eliminuje ryzyko wybuchu opony związanego z przegrzaniem
 • Większa skuteczność przyśpieszania i hamowania
 • Cichsza praca opony
 • Wydłuża trwałość opony

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy dla dziecka

Nadal można spotkać rodziców którzy przewożą swoje małe dzieci lub niemowlęta siedzących na fotelach samochodu lub trzymanych na rękach, a nie w fotelikach specjalnie dla nich przeznaczonych. Brak wyobraźni z ich strony może doprowadzić do tragedii. W czasie wypadku dziecko niezabezpieczone w przeznaczonym do tego celu foteliku narażone jest na bardzo poważne obrażenia, a nawet śmierć!.

Gdy kupujemy samochód to wyposażamy go w radio, alarm, alu-felgi, ubezpieczamy, itd., to nie zapominajmy również o naszym dziecku. Dokonajmy zakupu fotelika nawet kosztem wymienionych wcześniej elementów dodatkowego wyposażenia.

Przy zakupie fotelika należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • fotelik powinien mieć homologację
 • fotelik musi być dopasowany do wagi i budowy dziecka
 • przed zakupem należ ,,przymierzyć’’ fotelik w samochodzie
 • dla dziecka do 13 kg fotelik mocuje się tyłem do kierunku jazdy ( w zasadzie takie foteliki nie mają możliwości zamontowania odwrotnie)
 • fotelik po zamontowaniu musi być stabilny, bez możliwości przesuwania się czy też przechylania
 • przy montażu fotelika należy stosować się do zaleceń producenta. Niedopuszczalnym jest przerabianie miejsc zamocowania fotelika!
 • w czasie jazdy należy obserwować dziecko czy nie próbuje ,,uwolnić’’ się z zapięcia
 • pamiętajmy również o tym, że długie przebywanie dziecka w foteliku jest dla niego męczące i niewygodne.

Warto pamiętać o tych kilku zasadach, bo przecież zdrowie i bezpieczeństwo dziecka jest dla nas najważniejsze!.

Trwałość żarówek samochodowych

Trwalość żarowek samochodowychOczywiście nikt z producentów żarówek samochodowych nie może zagwarantować ściśle określonego czasy pracy. Co prawda niekiedy na opakowaniach są  określone szacunkowe czasy pracy ale zawsze zależy to od jakości żarówki i oczywiście firmy która ją wyprodukowała (w zasadzie żarówki znanych markowych producentów czas pracy mają dłuższy  ale są jednak dużo droższe).
Czytaj dalej „Trwałość żarówek samochodowych”

Co to jest turbosprężarka

Turbosprężarka jest to urządzenie, które pozwala sprężać powietrze dostarczane do cylindrów w silniku spalinowym. W miarę zwiększania ilości powietrza w cylindrach można dostarczyć większą ilość paliwa a co jest z tym związane – uzyskać większą moc silnika. Wirnik sprężarki napędzają gorące spaliny, natomiast turbina spręża zimne powietrze.

Czytaj dalej „Co to jest turbosprężarka”

Kilka porad dla miłośników caravaningu

Zbliża się okres wakacyjny i oczywiście czas na wypoczynek. Co raz większym zainteresowaniem cieszy się u nas caravaning. Jest to zapewne forma bardzo miłego wypoczynku, jednak wymaga od jego miłośników pewnego przygotowania oraz wiedzy.

Są sprawy o których należy pamiętać, takie jak np. czy pojazd którym będziemy ciągnąć przyczepę jest do tego „uprawniony”?.
Czytaj dalej „Kilka porad dla miłośników caravaningu”

Opona nowa czy używana?

Po pewnym czasie eksploatacji samochodu stajemy przed koniecznością wymiany opon na nowe lub sezonowe. Często jest to związane z dużym lub bardzo dużym wydatkiem. Zależy to od rozmiaru opony, jej parametrów i producenta, a koszt wymiany kompletu opon może kosztować nas od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Czytaj dalej „Opona nowa czy używana?”

Wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej

Zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej? Nie wpadaj w panikę! Postaraj się ocenić szkody. Jeżeli jest to tzw. drobna stłuczka i nikt z osób będących w pojazdach nie ucierpiał, to nie musisz wzywać Policji. Ze sprawcą kolizji usuń pojazdy w bezpieczne miejsce i zaproponuj spisanie stosownego oświadczenia (wzór w dalszej części artykułu).

Czytaj dalej „Wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej”

Co to jest numer VIN

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny . Na świecie i w Polsce (nr VIN nie wymaga się dla pojazdu samochodowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1.01.1995 ) podstawą do identyfikacji pojazdów samochodowych jest nr VIN (inaczej nr nadwozia, podwozia).

Zgodnie z systemem VIN numer identyfikacyjny pojazdu składa się zawsze z 17 znaków, stanowiących kombinację liter i cyfr . Kolejne pola oznaczają:

Czytaj dalej „Co to jest numer VIN”

Na co zwracamy uwagę przy kupnie pojazdu

Zakup używanego samochodu wydaje się dzisiaj sprawą prostą. Wybór pojazdów jest bardzo duży, można skorzystać z ogłoszeń prasowych albo wybrać się na giełdę lub do komisu. Wystarczy jednak odrobina rozwagi, aby uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowań.
Podajemy kilka rad , którymi należy się kierować kupując lub sprzedając samochód.
Czytaj dalej „Na co zwracamy uwagę przy kupnie pojazdu”